تاریخ انتشار : ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰    دیدگاه : ۰    نویسنده : مدیر سایت   کد نوشته : 1993   موضوع : آخرین اخبار علمی, اسلایدر  

تشخیص افسردگی با انجام یک آزمایش خون

در حالی که افسردگی قرن هاست که شناخته شده است و صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد تشخیص سنتی هنوز به ارزیابی بالینی پزشکان ، روانشناسان و روانپزشکان بستگی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان، به تازگی سیستمی ایجاد شده است که بر بیومارکر های خون مرتبط با اختلالات خلقی نظارت می کند و می تواند به روش های جدیدی برای تشخیص و درمان افسردگی و اختلال دوقطبی منجر شود که همه با یک آزمایش خون ساده شروع می شود.

در حالی که افسردگی قرن هاست که شناخته شده است و صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد تشخیص سنتی هنوز به ارزیابی بالینی پزشکان ، روانشناسان و روانپزشکان بستگی دارد.

آزمایش خون ممکن است چنین ارزیابی های سلامتی را برای بررسی اینکه آیا علائم افسردگی به عوامل دیگر مرتبط می باشد را اطلاع دهد اما برای تشخیص عینی و مستقل خود بیماری از آنها در عمل بالینی استفاده نمی شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که این می تواند یک گزینه عملی در آینده باشد.

در مطالعه جدید، محققان ۲۶ نشانگر زیستی را شناسایی کرده اند که  شاخص های قابل اندازه گیری و طبیعی در خون بیماران است که متغیر با بروز اختلالات خلقی می باشد از جمله افسردگی ، اختلال دو قطبی و شیدایی که همه مرتبط هستند.

الکساندر بی. نیکولسکو ، روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه ایندیانا می گوید: “نشانگرهای زیستی خون به عنوان ابزاری مهم در اختلالات ظهور می کنند که گزارش ذهنی خود توسط فردی یا برداشت بالینی از یک متخصص مراقبت های بهداشتی همیشه قابل اعتماد نیست و این آزمایشات خون می تواند زمینه سازگاری دقیق و شخصی با داروها و نظارت عینی بر پاسخ به درمان را فراهم کند.”

نیکولسکو چندین سال در این سرزمین کاوش کرده و آزمایش های مشابه مبتنی بر نشانگر خون را برای کمک به پیش بینی خودکشی در بیماران ، تشخیص درد شدید و اندازه گیری میزان PTSD انجام داده است.

در مطالعه جدید ، که طی چهار سال انجام شد ، محققان با صدها بیمار در مرکز پزشکی Richard L. Roudebush VA در ایندیاناپولیس کار کردند و یک سری آزمایشات را برای شناسایی و تأیید نشانگرهای زیستی بیان کننده ژن در خون انجام دادند. به اختلالات خلقی در ویزیت بیماران مبتلا به افسردگی که حاضر به شرکت در آن بودند نیز در هر جلسه خلق و خوی آنها (از پائین تا بالا) ردیابی می شد و در آن زمان نمونه هایی از خون آنها گرفته می شد.

با مقایسه نمونه ها با یک پایگاه داده عظیم متشکل از اطلاعات جمع آوری شده از ۱۶۰۰ مطالعه در مورد ژنتیک انسانی ، بیان ژن و بیان پروتئین نیز تیم تحقیقاتی تعدادی از نشانگرهای زیستی مرتبط با اختلالات خلقی را شناسایی کرده و پس از تأیید نتایج، لیست را به ۲۶ نامزد نشانگرهای کوتاه رسانده است. گروه دوم بیماران نیز
در یک آزمایش نهایی محققان گروه دیگری از بیماران روانی را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا ۲۶ نشانگر زیستی شناسایی شده می توانند خلق و خو، افسردگی و شیدایی را در شرکت کنندگان تعیین کنند و همچنین نتایج مانند بستری شدن در بیمارستان را در آینده پیش بینی می کنند.

محققان گفتند که بعد از تمام این مراحل، ۱۲ نشانگر زیستی ارتباطات شدیدی با افسردگی ایجاد می کنند که شش مورد از آنها با اختلال دو قطبی مرتبط است و دو نشانگر زیستی که می توانند شیدایی را نشان دهند.
محققان در مقاله خود نوشتند: “همه تغییرات بیان در سلولهای محیطی انعکاسی از فعالیت مغز نیستند.”

 

“با ردیابی دقیق یک فنوتیپ با طراحی درون موضوعی در مرحله کشف ، و سپس با استفاده از اولویت بندی [ژنومیک عملکردی همگرا]، ما می توانیم تغییرات محیطی را که پیگیری می کنند و مربوط به فعالیت مغز مورد مطالعه هستند حالت خلقی و اختلالات آن را نیز استخراج کنیم.”

به گفته محققان، رویکرد پزشکی دقیق آنها فقط تمایل به افسردگی و سایر اختلالات خلقی را در بیماران شناسایی نمی کند بلکه می تواند از نظر بیوانفورماتیک به برجسته کردن داروهای خاص کمک کند که ممکن است به بهترین وجه شرایط آنها را درمان کند.

در این مطالعه نتایج نشان داد که طیف وسیعی از داروهای ضد افسردگی موجود از جمله پیندولول، سیپروفایبرات، پیوگلیتازون و آدیفینین ممکن است در صورت استفاده به عنوان ضد افسردگی عمل کنند، در حالی که ترکیبات طبیعی آسیاتیک و کلروژنیک اسید نیز می توانند بررسی بیشتری داشته باشند.

به گفته این تیم، از ژن های اصلی نشانگر زیستی مرتبط با اختلالات خلقی هشت عامل در عملکرد شبانه روزی نقش دارند که می تواند به ایجاد یک زیربنای مولکولی برای توضیح روابط بین شرایط مانند افسردگی و عواملی مانند اختلالات خواب کمک کند.

نیکولسکو می گوید: “این تحقیق توضیح می دهد که چرا برخی از بیماران با تغییرات فصلی و تغییرات خواب که در اختلالات خلقی رخ می دهد بدتر می شوند.”

در حالی که آزمایش خون همانطور که توضیح داده شد در حال حاضر یک دلیل علمی بر این مفهوم است، این بدان معناست که چه زمانی آزمایشی از این دست به طور گسترده تری در دسترس خواهد بود که محققان امیدوارند نتایج آنها جامعه روانپزشکی را متقاعد کند که علم پزشکی دقیق در تشخیص افسردگی و رفتار و در نهایت روشهای موجود ارزیابی شده توسط پزشک برای تشخیص افسردگی و سایر اختلالات خلقی ناکافی است و در نتیجه آنها نشان می دهد که از انواع سیستمهای آزمایش عینی که در سایر تخصصهای پزشکی معمول است عقب هستند.

نیکولسکو می گوید: “این بخشی از تلاش ما برای آوردن روانپزشکی از قرن ۱۹ به قرن ۲۱ است تا به آن کمک کند مانند سایر رشته های معاصر مانند آنکولوژی شود.”

انتهای پیام/


دیدگاه های کاربران

*

code