تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۹    دیدگاه : ۰    نویسنده : مدیر سایت   کد نوشته : 1901   موضوع : اخبار سازمان بسیج, اسلایدر  

گره کور دلالان بر کشاورزی جنوب کرمان؛

محرومیت بزرگ ترین تولید کننده حنای کشور از صنایع تبدیلی/ بهره گیری از ظرفیت بسیج علمی برای حل مشکلات کشاورزان

شهرستان رودبار جنوب بزرگ ترین تولید کننده حنای کشور و رتبه دوم تولید کنجد را به خود اختصاص داده است اما به دلیل نداشتن صنایع تبدیلی سود چندانی نصیب کشاوزان این منطقه نمی شود و متاسفانه کشاورزی در جنوب کرمان با دلالی گره خورده است و این منطقه علیرغم همه پتانسیل هایی که دارد هنوز یکی از محروم ترین مناطق کشور محسوب می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان کرمان، شهرستان رودبار جنوب که در آخرین نقطه جنوب شرقی استان کرمان قرارگرفته‌است از دیرباز یکی از قطب های کشاورزی استان بوده است که به دلیل آب و هوای مساعد ، خاک حاصلخیز و آب کافی، قطب تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در کشور محسوب می شود که یکی از این محصولات کنجد است که شهرستان رودبار جنوب با سطح زیر کشت ۴هزار هکتار کنجد، مقام دوم تولید را در کشوردارد اما متاسقانه این محصول به صورت عمده و غیر فرآوری شده به قیمت بسیار اندک توسط دلالان از کشاورزان منطقه خریداری شده و به کارخانه های فرآوری در استان های مجاور از جمله استان یزد صادر می شود و این در حالی است که گفته می‌شود جنوب استان کرمان پایلوت اقتصاد مقاومتی است ولی گویی پتانسیل‌های بومی و اقتصادی این مناطق از جمله شهرستان رودبار جنوب از چشم مسئولان دور مانده است و این منطقه علیرغم همه پتانسیل هایی که دارد هنوز یکی از محروم ترین مناطق کشور محسوب می شود.

حنا از دیگر محصولاتی است که سالانه با ظرفیت ۲۰ هزارتن از مزارع شهرستان رودبار جنوب که به صورت کاملاً ارگانیک و بدون استفاده از کود و سم برداشت می شود توانسته است رتبه اول تولید حنا در کشور و هم چنین سهم قابل توجهی از مواد اولیه کارخانه های تولید کننده محصولات بهداشتی و رنگ های طبیعی کشور را به خود اختصاص دهد ولی باید گفت کشاورزان سود چندانی نصیبشان نمی شود و باز هم دلالان، حاصل دسترنج یکساله کشاورزان را به قیمت ناچیزی خریداری می کنند و حنای این شهرستان سالهای متمادی است که به صورت خام به استان یزد انتقال داده شده و در آنجا پس از آسیاب کردن به کارخانه‌های محصولات نهایی از جمله محصولات بهداشتی و رنگ سازی فروخته می‌شود و این مشکل هر ساله کشاورزان این شهرستان است و مسئولان برای رهایی آن ها از چنگال دلالان تا کنون چاره ای نیاندیشیده و کشاورزان را به حال خود رها کرده اند.

گره کور دلالان بر کشاورزی جنوب کرمان

زهرا اربابی از کشاورزان رودباری است که در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: برگ حنا بعد برداشت در آفتاب خشک و در انبارها می‌شود، پولی که کشاورز دریافت می‌کند بیشتر صرف خرید بذر و هزینه کارگر و ماشین آلات کشاورزی و حمل و نقل می‌شود و همین محصول بعد از برداشت در مزرعه و در برخی موارد پیش خرید شدن توسط دلالان و آسیاب شدن در استان‌های دیگر با سه تا چهار برابر قیمت فروش می‌شود و بخشی نیز صادر می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: بارها برای حل مشکل و از مسئولان یاری خواسته‌ایم اما نه کارخانه بسته بندی داریم و نه آسیاب و همین مساله فرصت‌های شغلی صنایع بالا دستی را عاید استان‌های دیگر می‌کند.
گره کوری که دلالان بر کشاورزی جنوب کرمان می زنند.

بی توجهی مسئولان به مشکلات کشاورزان رودباری

سحر نظری دیگر کشاورز رودباری است که به مهر می‌گوید: کشاورزی در جنوب کرمان با دلالی گره خورده است و همیشه یک عده از استان‌های مجاور منتظرند تا هنگام برداشت محصولات دست رنج ما را در جیب خود بگذارند و ما چاره‌ای جز کشت حنا نداریم چون این شغل آبا و اجدادی ماست اما سودی که ما می‌کنیم به اندازه راننده کامیونی است که همین محصول را به کارخانه‌های آسیاب و بسته بندی منتقل می‌کند و این انصاف نیست.

وی ادامه داد: هر وقت می‌گوئیم چرا وضعیت اینگونه است مسئولان می‌گویند بخش خصوصی باید سرمایه گذاری کند اما سوال این است چرا با ایجاد شرکت تعاونی و جذب سرمایه و کمک و تسهیلات دولتی زمینه ایجاد آسیاب و کارخانه بسته بندی توسط مسئولان فراهم نمی‌شود و فقط از کاش و اگر و امید و آرزوها صحبت می‌شود؟ راهکار مشخص است اما باید مرد میدان را نیز پیدا کنیم.

بهره گیری از ظرفیت بسیج علمی برای حل مشکلات کشاورزان

بسیج علمی شهرستان رودبار جنوب که به تازگی و با هدف راه اندازی مراکز نوآوری و شتابدهنده، راه اندازی صندوق های پژوهش و توسعه فناوری برای حمایت و سرمایه گذاری روی طرح های نوآورانه، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، قطب بندی علمی و فناوری شهرستان ایجاد شده است به دنبال حل این معضلات و کوتاه کردن دست دلالان است.
ایجاد بازارچه مرزی از جمله طرح های ارائه شده توسط بسیج علمی شهرستان رودبار جنوب است که جزئیات این طرح و چگونگی اجرای آن را در گفت و گو با مدیر علمی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان رودبار جنوب بررسی کردیم که در ادامه به آن اشاره می شود.

محسن راوند در این زمینه به خبرنگار ما گفت:پایگاه علمی بسیج شهرستان رودبار جنوب در راستای ایجاد اشتغال و کمک به مردم منطقه با ارائه طرح بازارچه مرزی جازموریان اقدام موثری در راستای کمک به اقتصاد مردم انجام داده است.

ایجاد بازارچه مرزی راهی برای کوتاه کردن دست دلالان

مدیر علمی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان رودبارجنوب ادامه داد: در این راستا بسیج علمی شهرستان با کمک خیران و مسئولان شهرستان رودبار جنوب و بخش جازموریان زمینی را برای احداث این بازارچه فراهم کرده است که با توجه به هم مرز بودن رودبارجنوب با استان سیستان و بلوچستان است احداث این بازارچه می تواند کمک شایانی به اشتراک محصولات تولید شده در شهرستان رودبارجنوب و همچنین استان سیستان و بلوچستان کند و بازار خوبی برای ارائه محصولات در بین دو استان ایجاد شود.

راوند خاطر نشان کرد: در حال حاضر این بازارچه در مرحله تحقیقات است تا بتوانیم محصولات کشاورزی شهرستان رودبار جنوب از جمله خرما، حنا، کنجد، لباس های محلی و حتی برنج و انبه که از کشور پاکستان وارد می‌شود را به صورت بی واسطه و با قیمت مناسب در این بازارچه مرزی با حذف کردن دست دلالان به مردم شهرستانهای اطراف ارائه کنیم.

وی تاکید کرد: احداث این بازارچه مرزی نیازمند همت همه مسئولان است و با توجه به اینکه شهرستان رودبارجنوب محصولات متفاوتی از جمله پیاز، گوجه، خرما، هندوانه، حنا، کنجد و … ‌دارد، فرآورده های حاصل از آن ها از جمله رب گوجه، خیارشور، روغن کنجد نیز در خود شهرستان و با همت مردم و مسئولان تولید شود.
مدیر علمی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان رودبار جنوب با بیان اینکه این شهرستان در زمینه تولید چای خشک و کنجد از جمله تولید کننده‌های اصلی محسوب می شود، عنوان کرد: متاسفانه فرآورده های این محصولات در استان‌های دیگر تولید می‌شود و دلالان این محصولات را به قیمت بسیار پایین از کشاورزان منطقه خریداری و سود اصلی به جیب آنها می‌رود ولی با احداث این بازارچه می توان آن ها را به صورت مستقیمعرضه و به استان‌های دیگر معرفی کنیم.

خرید دستگاه فرآوری حنا به همت بسیج علمی و کمک خیران

راوند بیان کرد: حنای شهرستان رودبار جنوب علیرغم کیفیت بسیار بالایی که دارد به صورت عمده توسط دلالان خریداری شده و با قیمت پایین به کارخانه های فرآوری محصول در سایر استان ها تحویل داده می شد که بعد از پودر شدن به صورت بسته بندی به سراسر کشور ارسال می شد به نحوی که خود مردم شهرستان نیز برای استفاده باید این حنای پودر شده را خریداری می کردند.

وی اضافه کرد: بسیج علمی با ورود به این مسئله و با رایزنی های صورت گرفته و با استفاده از کمک خیران با خرید دستگاهی که این حنا را پودر می کند به کمک کشاورزان منطقه آمد که در حال حاضر این دستگاه به صورت پایلوت در اختیار یکی از کشاورزان قرار داده شده که حنا به صورت پودر و بسته بندی عرضه می شود ولی در ادامه و برای گسترش این کار نیازمند کمک خیران هستیم تا این دستگاه که قیمت بالایی دارد به صورت مناسب در اختیار سایر کشاورزان قرار داده شود.

مدیر علمی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان رودبار جنوب در خصوص اقدامات انجام شده در زمینه محصول کنجد نیز اظهار کرد: بسیج علمی شهرستان رودبار جنوب با ورود به این مسئله و با رایزنی های انجام شده با کمیته امداد و خیران به دنبال این است تا با شناسایی افراد مستعد و توانمند و حمایت از آنها بحث روغن گیری و تولید ارده از کنجد را در خود شهرستان رودبارجنوب را به سرانجام برساند.

راوند در پایان تاکید کرد: محصول کنجد شهرستان رودبارجنوب از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به راحتی می‌توان آن را با فرآوری کنجد به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر کرد چرا که در حال حاضر کنجد های موجود در بازار بیشتر کنجد های پاکستانی است که از کیفیت و مرغوبیت بسیار پایینی برخوردار است که باید با همت مسئولان و با پیگیری‌های بسیج علمی در این زمینه گام موثری برداشته شود.

امید است با همت مسئولان و با حمایت های بسیج علمی سایه محرومیت از مناطق جنوبی استان کرمان که ظرفیت های اقتصادی و کشاورزی زیادی دارند برداشته شود و مردم این مناطق نیز رنگ رفاه و آرامش را ببیینند.

گزارش از: مهدی زاده

انتهای پیام/

برچسب ها : ، ، ، ، ،

دیدگاه های کاربران

*

code