تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹    دیدگاه : ۰    نویسنده : مدیر سایت   کد نوشته : 1656   موضوع : آخرین اخبار علمی, اخبار آموزشی, اخبار سازمان بسیج, اخبار شهرستان ها  

«پرورش» واژه ای که در نظام آموزشی مغفول مانده است

مسعود ترک زاده گفت: آموزش نوجوانان حلقه مفقوده بین مدرسه و خلق ثروت است، در حال حاضر آموزش تک بعدی و معلم محوری در سازمان آموزش و پررش کشور در حال انجام است و این واژه پرورش است که ناکام مانده، این واژه معانی بسیار و فراری دارد و پرورش به معنای استعداد سازی، استعداد یابی و پرورش استعداد یک فرد برای یک موقعیت مکانی ویژه است.

به گزارش بسیج علمی کرمان؛ کانون پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادهای دانش آموزی در سازمان آموزش و پرورش استان کرمان با حضور رضا خواجه حسنی فرمانده بسیج علمی و پژوهشی و جمعی از مدیران استانی افتتاح شد، مسعود ترک زاده ماهانی رئیس پارک علم و فناوری کرمان استان کرمان نیز در حاشیه این افتتاح از ۳ طرح موفق نخبگانی در راستای کمک به کاهش شیوع ویروس کرونا بازدید کرد.

مسعود ترک زاده ماهانی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص پرورش خلاقیت در سنین نوجوانی گفت: اگر امروز استفاده از راهکارهای موفق علمی را در زندگی جاری خود به کار نبندیم این رشد سریع علمی خود را از پنجره و به زور وارد زندگی ما خواهد کرد .

وی ادامه داد: تسهیل سازی در امر اقتصاد طی ۴۰ سال گذشته مبتنی بر منابع نفتی و معدنی برای پیشرفت کشورها بود و بعد مکانی بسیار اهمیت داشت اما امروزه این رشد علمی محصور به زمان و مکان نیست و تولید حرف اول را می زند به طور مثال کشوری مانند کره جنوبی و چین که کمترین منابع معدنی و نفتی را دارند اکنون حرف اول را در اقتصاد می زنند لذا ما هم باید همراه با این علم حرکت کنیم .

تکنولوژی از پنجره و به زور وارد می شود

ترک زاده افزود: جند سال پیش در کرمان زمانی که مبحث استفاده از تاکسی های اینترنتی مطرح شد اصناف سنتی دست به اعتصاب، تجمعات و بعضا خشونت علیه این رشد علمی زدند اما اکنون جایگاه هر کدام کجاست، کدام یک موفق تر بوده اند ؟ تاکسی های اینترنتی که فاقد مکان و بدون نیاز به مجوز ها و رهن های گران قیمت محل سکون برای ایجاد یک آزانس یا نوع سنتی آن که بعد مکانی در آن بسیار پر رنگ تر بود ؟؟

رئیس پارک علم و فناوری کرمان تاکید کرد: اکنون زمانی است که تکنولوژی از شما برای ورود به زندگیتان اجازه نمی گیرد بلکه به زور و با شکستن درب ها وارد می شود در ایام شیوع کرونا تازه متوجه شدیم که آموزش های سنتی دیگر پاسخگو نیست و معلم باید بتواند از راه دور هم آموزش دهد و دانش آموز هم بتواند اینگونه خود محور آموزش ببیند لذا تنها کاری که این ویروس انجام داد دست فرزندان هر خانواده یک تبلت داد ، اکنون باید این تکنولوژی را در جهت بهره وری علمی در راستای پرورش خلاقیت نیز استفاده برد.

وی افزود: اکنون هدف و ریل گذاری توسعه اقتصادی باید بر مبنای رشد علمی و دانش بنیانی شکل بگیرد زیرا اگر قدرت نظامی بسیار قوی هم داشته و از اقتصاد ضعیفی برخوردار باشیم بی شک توان مقابله با مشکلات و تهدیدات داخلی و خارجی را نخواهیم داشت لذا اقتصادی که بر پایه رشد علمی و تلاش جامعه نخبگانی شکل بگیرد با کوچکترین تکانه های بیرونی از بین نمی رود .

ترک زاده اذعان کرد: آموزش نوجوانان حلقه مفقوده بین مدرسه و خلق ثروت است، در حال حاضر آموزش تک بعدی و معلم محوری در سازمان آموزش و پرورش کشور در حال انجام است و تنها این واژه “پرورش” است که ناکام مانده ، این واژه معانی بسیار و متنوعی دارد، پرورش به معنای استعداد سازی ، استعداد یابی ، و پرورش استعداد یک فرد برای یک موقعیت مکانی ویژه است که متاسفانه این امر اکنون غمغفول مانده است و فرزندان ما تنها ۸ ساعت از روز را صرف محتوای آموزشی که بیشتر محفوظات است، می کنند .

اقتصاد کشور فقط نیازمند دکتر و مهندس نیست

رئیس پارک علم و فناوری کرمان اذعان کرد: چرا جوانان در کشور باید مهندسی و پزشکی اجباری را به علت نگرش جامعه آموزش ببیند و با بی انگیزگی به کار و فعالیت بپردازند، در حالی که می تواند خلاق و مفید باشند و به امر تولیدمحصولات دانش بنیان و جدید عشق بورزند !دانش آموزان باید دید وسیع علمی داشته باشند، اقتصاد را دانش بنیان رشد و توسعه دهند و هر دانش آموز باید بتواند بعد از مدرسه یک فکر و ایده خلاقانه برای کار آفرینی بر اساس پرورش استعدادش در مدرسه داشته و برای راه اندازی آن ایده تلاش کند و نباید آمال و آرزوهای وی دانشگاه و پشت میز نشینی باشد .

وی در پایان خاطر نشان کرد: نرخ بهره وری ما در عرصه دانش و پرورش ۵ تا ۱۰ درصد است زیرا قرار نیست همه نخبه باشند اما همین میزان هم برای ما کافی است اگر فقط از آموزش و پرورش تنها ۵ تا ۱۰ نفر را هم در عرصه پرورش خلاقیت آموزش داده باشیم خودش اقتصاد و رشد علمی کشور را چند برابر می کند لذا شناسایی خلاقیت حلقه اتصال بین آموزش و تولید ثروت است .

انتهای پیام /


دیدگاه های کاربران

*

code