تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۸    دیدگاه : ۰    نویسنده : مدیر سایت   کد نوشته : 1585   موضوع : اخبار, اسلایدر  

تشخیص بیماری در پزشکی هسته جلوتر از رادیولوژی

مسئول فنی بخش پزشکی هسته ای مرکز جامع پرتو درمانی و پزشکی هسته ای کرمان گفت: در رادیولوژی بررسی ساختار شناس و آناتومیک صورت می گیرد اما در پزشکی هسته‌ای، فیزیولوژی عملکرد بررسی می‌شود و شاید برجستگی پزشکی هسته‌ای به همین دلیل باشد زیرا برای آنکه یک تغییر فیزیولوژی به ساختار برسد مدت زمان زیادی بگذرد و بیماری پیشرفت کند لذا تشخیص در پزشکی هسته‌ای جلوتر از رادیولوژی است.

به گزارش خبرگزاری بسیج علمی و پژوهشی از کرمان؛ همت پورمسئول فنی بخش پزشکی هسته‌ای مرکز جامع پرتو درمانی و پزشکی هسته‌ای کرمان گفت: پزشکی هسته‌ای علم استفاده از مواد رادیواکتیو به‌ صورت چشمه باز در پزشکی است.
همت پور گفت: همه ارگان‌ها و سیستم‌های بدن به شکلی در بخش پزشکی هسته‌ای مورد مطالعه قرار می‌گیرند اما شایعه‌ترین مواردی که با پزشکی هسته‌ای مطالعه می‌شوند شامل؛ قلب، استخوان، کلیه، تیروئد، پاراتیروئید، دستگاه گوارش و مغز هستند.
اوعنوان کرد: در رادیولوژی یک بررسی ساختار شناس و آناتومیک صورت می گیرد، اما در پزشکی هسته‌ای فیزیولوژی عملکرد بررسی می‌شود، و شاید برجستگی پزشکی هسته‌ای به همین دلیل باشد ، زیرا برای آنکه یک تغییر فیزیولوژی به ساختار برسد مدت زمان زیادی بگذرد و بیماری پیشرفت کند لذا تشخیص در پزشکی هسته‌ای جلوتر از رادیولوژی است اما استثنائاتی وجود دارد.

او با تاکید برآنکه عملکرد زودتر از ساختار تشخیص داده می‌شود، عنوان کرد: بیماران سرطانی عموما برای بررسی متاستاز سرطان به سیستم اسکلت (استخوان) به ما ارجاع می‌شوند و در حوزه درمان نیز برخی از سرطان‌ها توسط پزشکی هسته‌ای قابل درمان است.

متخصص پزشکی هسته‌ای بیان کرد: یکی از دغدغه‌های پزشکان این است که آیا سرطان در سایر نقاط بدن بیمار منتشر شده است یا خیر، که ما با اسکن استخوان در این مورد کمک می‌کنیم و اگر متاستاز استخوان به تشخیص پزشک کمک می‌کنیم.
او افزود: تمایل به سمت روش‌های کمتر تهاجمی به‌صورت عمومی در حال رخ دادن است و حدودا در حال حاضر ۵ درصد به این سمت گام برداشته شده است اما گاهی چاره‌ای جزء روش‌های تهاجمی وجود ندارد.

همت پور گفت: در حال حاضر پزشکی هسته‌ای کرمان در بخش تشخیصی است و مراحل درمان و بستری در فاز بعدی راه‌اندازی خواهد شد.
انتهای پیام/س


دیدگاه های کاربران

*

code