تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۸    دیدگاه : ۰    نویسنده : مدیر سایت   کد نوشته : 1580   موضوع : اخبار, اسلایدر  

هوش مصنوعی تیغ دو لبه برای انسان

فناوری هوش مصنوعی امروزه بخشی از زندگی انسانی شده و او با این فناوری به حل مشکلاتش رو می آورد. با این وجود بیشتر مردم از اهمیت آن چیز زیادی نمی دانند که این فناوری در کنار حسن هایی که دارد می تواند برای او مخاطره داشته باشد و مانند تیغ دو لبه زندگی اش را تهدید کند.

به گزارش خبرگزاری بسیج علمی و پژوهشی از کرمان؛ در حالیکه فناوری هوش مصنوعی تأثیرات عمیقی بر آینده ما دارند و بسیاری از کشورهای جهان در رقابتی جدی در حوزه این فناوری قرار دارند و خدماتی را که عرضه میکند بر کسی پوشیده نیست ولی همین فناوری مثل سایر فناوری هایی که انسان در بوجود آمدن آن نقش داشته می تواند زندگی او را به خطر بندازد. برای روشن شدن اهمیت قضیه برخی از مخاطرات این حوزه را می آوریم.
حریم خصوصی
این فناوری ها تأثیرات عمیقی بر آینده ما دارند و سؤالات عظیمی برای جامعه ایجاد می کنند. مسائل مربوط به حریم خصوصی بیش از هر چیز درباره هوش مصنوعی مطرح می شود. اریک پراکسلیس ، کارشناس امنیت فضای مجازی دانشگاه دوک در این خصوص می گوید: “مصرف کنندگان ، پزشکان و مؤسسات باید درک کنند که سلامت شخصی نوعی موضوع مرتبط با حریم خصوصی است و نمی توان به راحتی به هر برنامه ای اعتماد کرد.

نبود نظامنامه اخلاقی و قانونی مناسب
در حالیکه انگلیس ، فرانسه ،اتحادیه اروپا و آژانسهای دولتی تأثیر اخلاقی ، اجتماعی و اقتصادی هوش مصنوعی و سایر فناوریهای مهم جدید را بررسی می کنند در آمریکا ، ایران و سایر کشورها توجه چندانی به این مقوله نمی شود.قوانینی که می توانند مهار کننده تخلفات و سواستفاده ها در حوزه هوش مصنوعی باشند وجود ندارد. در حقیقت نظام نامه اخلاقی و قانونی که به حقوق مصرف کننده بپردازد و حوزه تحقیق در این ضمینه را مشخص کند وجود ندارد.

درز اطلاعات
تحدید دیگر این حوزه فروش یا نقض یا سوء استفاده از داده های الکترونیکی است. هوش مصنوعی این توانایی را دارد که اطلاعات مهم کاربردی و حیاتی کاربران خود را به تفکیک استخراج کند. شرکت های زیادی هستند که برای توسعه تجاری خود حاضرند برای این اطلاعات پول کلانی هزینه کنند. هیچ تضمینی وجود ندارد که شرکت های ارائه دهنده سرویس هوش مصنوعی این اطلاعات را در اختیار نهادهای امنیتی و شرکتهای بازرگانی قرار ندهند درست مثل همان اتفاقی که برای کاربران فیس بوک رخ داد.

سوء استفاده از هوش مصنوعی
سوء استفاده از هوش مصنوعی در برخی کشورها بسیار خطرناک است. برای مثال سوء استفاده از هوش مصنوعی در قالب رصد مداوم شهروندان یا دستکاری ژنوم های انسانی رخ می دهد. ژنوم انسان مجموعه کامل از توالی اسید نوکلئیک برای کدگذاری انسان است.
انتهای پیام/س


دیدگاه های کاربران

*

code