تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۶    دیدگاه : ۰    نویسنده : مدیر سایت   کد نوشته : 1377   موضوع : اخبار, اسلایدر, پایگاه علمی, ثبت اختراع  

نرم افزار براق

این نرم افزار جهت طراحی و تحلیل ایرفویل استفاده میشود که آن ایرفویل میتواند گذشته از بال هواپیماها ، اهمیت به سزایی در کاربردهای مهندسی و علمی در هواپیماها و کشتی ها ، بالگردها ، کمپرسورها ، توربینها ، فنها ، پمپها ، تونلهای باد کانالهای هیدرولیکی ، آسیابها ، صنایع و … دیگر دارد.

آفای سجاد ایرانمنش در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در کرمان با اشاره به اختراع نرم افزار براق اظهار داشت:نرم افزار براق یک نرم افزار در زمینه هوافضا و مکانیک محسوب میشود. از این نرم افزار میتوان جهت تحلیل و بررسی هر ایرفویلی استفاده کرد. روش استفاده از این نرم افزار به این صورت است که کاربر ابتدا یا از آرشیو ۲۰۰۰ ایرفویلی نرم افزار ایرفویل مورد نظر را انتخاب میکند یا شروع به طراحی ایرفویل مینماید. سپس ایرفویل را آنالیز کرده توسط تونل باد و اطلاعات مربوط به ایرفویل را استخراج میکند.

وی افزود: ابتدا نیازسنجی صورت گرفت در نیازسنجی ها به پارامترهای سرعت و پایداری در پردازش های طولانی مدت  چند نخی و سنگین توجه شد و موارد موجود در ابتدا آنالیز ها، طراحی ها و تحلیل های لحظه ای ، نما های سه بعدی ، ایجاد توربین ها، پره ها و همچنین تحلیل نتایج باد در نظر گرفته شد

با توجه به موارد فوق زبان C++ تعیین و مورد استفاده قرار گرفت با توجه به موضوعات سه بعدی و روند اضافه کردن اجزا سعی شد از فایل های کتابخانه ای استفاده شود که سطح بالای پشتیبانی و در دسترس بودن اطلاعات را داشته و همچنین قبلتر نیز در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته باشد، پس از بررسی ها کتابخانه Qt انتخاب شد کتابخانه Qt با پشتیبانی توابع سطح بالای ریاضی، امکان تعریف توابع ریاضی جدید، تعریف توابع چندگانه ترکیبی، توابع ریاضی پیش پردازش شده و معادلات با متغییرهای محلی چندگانه محیط مناسبی برای انجام محسبات مورد نیاز ایرفویل ها بوده، در کتابخانه Qt اشاره گرهای پیش پردازش شده به انجام محایبات سریع کمک کرده است. از دلایل دیگر انتخاب کتابخانه Qt امکان گسترش و چند محیطی بود برای انجام و تولید برنامه تحت لینوکس، مک، اندروید خواهد بود.

 

آقای سجاد ایرانمنش در ادامه توضیح دادند: این نرم افزار بسیاری از محاسبات پیچیده را آسان نموده و به سادگی کاربر میتواند باتوجه به ضریب لیفت ، گشتاور و درگ دلخواه ایرفویل جدیدی را طراحی کند و آن را آنالیز کند. اهمیت این طرح از آنجاست که تا کنون نرم افزاری به این جامعیت در ایران وجود نداشته و میبایست از نمونه خارجی آن (آن هم با توجه به تحریم ها نمونه دمو آن) که مربوط به سازمان ناسا آمریکاست استفاده کرد.

 

 

 

این مخترع بسیجی از کاربرد طرح در صنعت بیان کرد: این نرم افزار بسیاری از محاسبات پیچیده را آسان نموده و به سادگی کاربر میتواند باتوجه به ضریب لیفت ، گشتاور و درگ دلخواه ایرفویل جدیدی را طراحی کند و آن را آنالیز کند و از این نرم افزار جهت طراحی و تحلیل ایرفویل استفاده میشود که آن ایرفویل میتواند گذشته از بال هواپیماها ، اهمیت به سزایی در کاربردهای مهندسی و علمی در هواپیماها و کشتی ها ، بالگردها ، کمپرسورها ، توربینها ، فنها ، پمپها ، تونلهای باد کانالهای هیدرولیکی ، آسیابها ، صنایع و … دیگر دارد. بیشتر مسائلی که در مورد ایرفویل با آن برخورد می کنیم مربوط به بال هواپیما میشود. یک کاربرد مهم و اساسی دیگر ایرفویل درتیغه ی توربین است و مربوط است به موتورهای توربینی و جت که دارای توربین و یا فن هستند. مهمترین بخش طراحی یک موتور جت طراحی ایرفویل پره های توربین ان است.که همگی با این نرم افزار به سادگی قابل اجراست.

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها : ،

دیدگاه های کاربران

*

code