سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری

استان کرمان

راه بدون بازگشت پیشتاز جشنواره خوارزمی

کرمان پیشتاز خوارزمی

در آستانه مرحله کشوری نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی، نگاهی بر نقش آفرینی برخی استانها در ادوار گذشته درخشش برخی استان ها را بیش از دیگری نشان می دهد که شاید تصور آن در ابتدا دور از ذهن به نظر برسد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری کرمان؛ در آستانه مرحله کشوری نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی، نگاهی بر نقش آفرینی برخی استانها در ادوار گذشته درخشش برخی استان ها را بیش از دیگری نشان می دهد که شاید تصور آن در ابتدا دور از ذهن به نظر برسد.

یکی از استان های موفق در جشنواره خوارزمی، کرمان است که در این دوره های اخیر سرتیتر خبرهای جشنواره می باشد که از سال ۹۳ در دوره شانزدهم برای اولین بار پیشتاز جشنواره خوارزمی شده که بیش از ۲۰ هزار طرح ارسالی برای مرحله استانی داشته است.

http://up.upinja.com/j1fd3.jpg

کسب مقام اول در شانزدهمین دوره، مقام سوم در هفدهمین دوره و کسب مقام اول در هجدهمین دوره جشنواره نشان دهنده ی ظرفیت نخبگانی منطقه می باشد. قابل توجه است که استان کرمان در کنار استان هایی هم چون تهران، اصفهان، خراسان و … حضور دارد که دسترسی به امکانات و منابع در مقایسه با این استان به مراتب کم تر بوده است.

در این بین نکته ای که بیشتر ذهن را درگیر می کند طرح هایی است که در مراحل کشوری راه پیدا کرده و توسط دانش آموزان جنوب استان ارائه شده اند که اختراع دستگاه گردوشمار دیجیتال، توسط یکی از دختران عشایر شهرستان عنبرآباد در نوزدهمین دوره جشنواره در رسانه ها و فضای مجازی بسیار خبرساز شده است. این نشان می دهد که محدودیت ها در بسیاری از مواقع موجب پیشرفت می باشد و احساس نیاز موجب شده تا برای رفع آن نیاز اقدامی صورت گیرد.

http://up.upinja.com/h4ya1.jpg

این ظرفیت نخبگانی نشان می دهد که از دل یک محدودیت سر برآورده است اما حلقه پنهان این موضوع شرایط کنونی استان است که با وجود چنین نخبگانی هنوز وضعیت استان کرمان با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر و با مساحت ۱۸۳هزار کیلومتر مربع به عنوان پهناورترین استان ایران بهشت معادن کشور را در خود جای داده است اما چیزی که نصیب مردم آن شده آلاینده های کارخانجات، کار با پایین ترین حقوق و مزایا، حضور متخصصین غیر بومی و تکنولوژی و صنعت عاریتی و وارداتی در حالی که ظرفیت نخبگانی استان نه تنها در حال حاضر بلکه در صفحه تاریخ گواه بر این مدعی است.

نخبگان استان مجبور هستند که برای دست یافتن به دانش بیشتر به پایتخت و یا خارج از کشور عزیمت کنند که تعداد قابل توجهی از آنان به دلیل عدم وجود امکانات و زیرساخت هایی برای بروز و ظهور استعدادها و توانایی های خود به استان بر نمی گردند و به همین دلیل وضعیت استانی که رتبه نخست جنشواره خوارزمی را دارد چنین می شود.

این موضوع نه تنها در زمینه های مهندسی، بلکه در پزشکی، کشاورزی، علوم انسانی و… لازم و ضروری است و راه درمان آن چیزی جز ایجاد زیرساخت هایی برای بازگشت نخبگان به استان نیست که این زمینه ای برای اقتصاد مقاومتی و شکوفایی اقتصادی کشور می باشد.

 

 

انتهای پیام/ع


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *