سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری

استان کرمان

«قبه سبز» پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش در کرمان؛ نخستین دانشگاه جنوب شرق کشور

قبه سبز اولین دانشگاه جنوبشرق

قبه سبز نخستین دانشگاه کرمان و پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته است این بنای تاریخی پس از سالها فراموشی با همکاری برخی ارگان ها کار مرمت و بازسازی آن از ۱۰ مردادماه سال جاری شروع شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری  کرمان؛ به نقل از  شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان؛ قبه سبز کرمان یکی از بناهای قرن هفتم هجری قمری است، این مکان روزگارى پایگاه علم و ادب و نخستین دانشگاه کرمان بود بطوری که پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته است.

قبه سبز از جمله بناهای تاریخی است که در زمان ترکان خاتون تنها زنی که در مقطعی از تاریخ بر کرمان حکومت کرده‌  بنا شده است. بنا به  گفته کارشناسان، این مجموعه تاریخی به عنوان نخستین دانشگاه در جنوب شرق کشور  قدمتی بیش از  دانشگاه آکسفورد دارد.

سید محمد علی گلاب زاده مورخ و پژوهشگر کرمانی در رابطه با بنای تاریخی قبه سبز اظهار کرد: در گذشته شخصیت های برجسته ای همچون شیخ محمود شبستری و مجد خافی که هر کدام در زمان خود یک اسطوره فرهنگی بوده اند، در این دانشگاه به کسب علم و دانش پرداخته اند.

وی گفت: این بنا به دلیل داشتن خوابگاه، دارالشفا، خانقا و مسجد همواره از سراسر کشور دانشجویانی داشته است که برای تحصیل به این جا می آمدند .

مورخ و پژوهشگر کرمانی خاطر نشان کرد: در این مکان تاریخی قبر شش شخصیت بزرگ از جمله ترکان خاتون وجود دارد که در کاوش ها می توان رد پای تاریخ کرمان را دید .

«قبه سبز» پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش در کرمان/ نخستین دانشگاه جنوب شرق کشور در حال مرمت است

 

این بنا که تبدیل به یک ویرانه و مورد فراموشی واقع شده بود اکنون با همکاری برخی ارگان ها کار مرمت و بازسازی آن از ۱۰ مردادماه سال جاری شروع شده است، حمید روحی معاون میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با روند بازسازی قبه سبز اظهار داشت: یک گروه از مطالعات در حوزه باستان شناسی و کف برداری قبل از انقلاب در خصوص قبه سبز انجام شده است و بعد آن را رها کرده اند.

 

 

IMG_7560.jpg

 

معاون میراث فرهنگی استان کرمان در پایان گفت: این پروژه از زمانی که شروع شده و تا پایان به عنوان یک سایت علمی می باشد و قرار بر این شده است که یکی از املاکی که میراث فرهنگی تملک کرده به عنوان پایگاه مطالعاتی قبه سبز فعال شود و میراث فرهنگی، دانشگاه آزاد و تمام کسانی که علاقمند هستند از این پایگاه استفاده نمایند و در آخر کل مجموعه در اختیار دانشگاه آزاد است تا از آن بهره برداری نماید.

 

 

انتهای پیام/ع


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *