سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری

استان کرمان

در آینده ای نزدیک کرمان به قطب دارویی کشور تبدیل خواهد شد

دکتر پرداختی صنعت داروسازی

سهم کرمان در بازار ۱۵هزار میلیاردی دارو در کشور تقریبا نزدیک به صفر است این در حالی است که سرمایه گذاری در کرمان بالاست اما بسیاری از آن ها در مسیر سلامت نیست و سرمایه گذاران نیز نسبت به این حوزه آشنا نیستند.

دکتر پرداختی در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری کرمان؛ با بیان ابعاد تجاری و علمی داروسازی عنوان کرد: به لحاظ جایگاه علمی، امسال سی امین سالگرد تاسیس دانشکده داروسازی در استان کرمان میباشد که بعد از دانشگاه هایی مانند اصفهان، تبریز و تهران جز پیشگامان این حوزه در کشور است.

وی ادامه داد: اساتید این دانشکده دارای بوردهای تخصصی میباشند و هم چنین در  ۶ رشته در مقطع PhD دانشجو میپذیرند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نسبت به سهم کرمان در بازار ۱۵هزار میلیاردی دارو در کشور ابراز کرد: سهم کرمان در بازار تقریبا نزدیک به صفر است البته از بهمن سال گذشته اقداماتی در زمینه احداث پالایشگاه خونی پلاسما که به صورت خصوصی پیش بینی شده انجام شده است که با اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومان در زمینه فرآورده های خونی فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: این پالایشگاه با ارائه فرآورده ها و محصولات خونی توانایی پاسخگویی به نیاز کل کشور را دارا می باشد که هم اکنون دستگاه های لازم خریداری شده است. هم چنین کارخانه ای در بردسیر جهت استحصال دارو از مواد مخدر جهت تولید مواد دارویی، الکوئید و قرص سازی در دست احداث می باشد.

دکتر پرداختی با اشاره به این که سرمایه گذاری در استان کرمان بالا است، گفت: بسیاری از این سرمایه گذاری ها در مسیر سلامت نیست و سرمایه گذاران نیز نسبت به این حوزه آشنا نیستند و باید کاری کرد که علاوه بر معدن، گردشگری و … اقتصاد سلامت هم مورد توجه قرار گیرد که امید است با ورود صنعت هایی مانند پالایشگاه پلاسما و نشان دادن ثمرات آن، شاهد ورود سرمایه گذاران در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به مراکز آزمایشگاهی، تحقیقاتی و حمایتی استان در زمینه دارو افزود: سرمایه خوبی در استان کرمان وجود دارد که در آینده ای نزدیک کرمان به قطب دارویی کشور تبدیل خواهد شد.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر ورود به اقتصاد سلامت عنوان کرد: اقتصاد سلامت نسبت به دیگر حوزه ها زمینه ی بهتری برای سرمایه گذاری دارد چرا که این صنعت نیازمند آب کمتر، تمیز و بدون آلایندگی، دارای ارزش افزوده بالا و اشتغالزایی زیادی را به دنبال دارد که به طور مثال در پالایشگاه پلاسما ۱۸۰-۲۰۰ نفر استخدام خواهند شد.

دکتر پرداختی با بیان اینکه دانش آموزان و دانشجویان استان کرمان هرساله در جشنواره خوارزمی در حوزه دارو و سلامت اغلب جز نفرات اول تا سوم بوده اند گفت: نیروی انسانی مهترین ذخیره و سرمایه هر کشور است که متاسفانه نخبگان کمتری در استان می مانند چرا که جایی را برای بروز و ظهور استعدادها و توانایی های خود در استان ندیده اند البته امیدواریم با سرمایه گذاری در صنعت داروسازی و سلامت شاهد پیشرفت های بیشتری باشیم.

 

انتهای پیام/ع


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *